طراحی سامانه‌ای با هدف شناسایی اطلاعات کامل زنان سرپرست خانوار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حال طراحی سامانه‌ای هستیم که اطلاعات کاملی از زنان سرپرست خانوار و نحوه استفاده آن‌ها از امکانات و خدمات سازمان‌های حمایتی نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پنجمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: براساس ماده ۸۰ قانون برنامه ششم، تکالیف مهمی در عرصه‌های گوناگون مربوط به بهره‌مندی از حضور قشر عظیم زنان در توسعه کشور بر عهده معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های مختلف اجرایی مکلف به اجرای این قانون هستند، افزود: یک کمیته مربوط به حوزه توانمندسازی زنان برای دسترسی به مشاغل شایسته در کشور وجود دارد و براساس تقسیم کار انجام شده این کمیته زیر نظر  وزارت کار قرار گرفته است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در اجرای این مأموریت قانون‌گذار منابعی را به صورت متمرکز در اختیار شورای اجتماعی سازمان اجتماعی وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه ما در تفاهمنامه‌ای که امروز امضا شد، در خصوص بخشی از وظایف مربوط به این حوزه به تفاهم رسیدیم، افزود: در حوزه توانمندسازی بانوان و مهارت‌افزایی، سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای وارد کار شده است که با استفاده از نظارت بیرونی و مشاوره بخش غیردولتی، فاصله بین نیازمندی‌های بازار کار با میزان مهارت‌های موجود در بانوانی که نیازمند شغل هستند را شناسایی می‌کنیم.

شریعتمداری گفت:با شناسایی معین به میزان مهارت‌هایی که نیاز دارند، آنان را در اختیار آموزش فنی‌وحرفه‌ای قرار دهیم تا آموزش کوتاه‌مدت و میان‌مدت برای آن‌ها انجام شود و برای بازار کار آماده شوند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال طراحی سامانه‌ای هستیم که اطلاعات کاملی از زنان سرپرست خانوار و نحوه استفاده آن‌ها از امکانات و خدمات سازمان‌های حمایتی نشان می‌دهد، تاکید کرد:امیدواریم شرح خدمات آن تا پایان سال به تصویب برسد و از ابتدای سال آینده شروع به اجرا شود.

وزیر رفاه افزود: امید است در حداقل زمان ممکن اطلاعات جامع مربوط به این قشر را در اختیار داشته باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: از سوی کمیسیون تلفیق چهار هزار میلیارد تومان برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تخصیص پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه اجرای طرح همسان سازی حقوق و دستمزد نیازمند بودجه بسیار بالایی نیاز است، افزود: به همین دلیل به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد اجرای این طرح در بازه زمانی سه ساله را ارائه کرده ایم.

شریعتمداری ادامه داد:پارسال برای همسان سازی رقم اندکی داشتیم، اما ما افرادی با حقوق ۵۰۰ هزار تومان داریم و برای همسان سازی به مبالغ بیشتری نیازمندیم.

وی با بیان اینکه یک میلیون و ۴۲۱ هزار بازنشسته کشوری عیدی پایان سال را یکشنبه شب (بیست و یکم بهمن ماه) دریافت کردند، افزود:بازنشستگان تامین اجتماعی نیز همراه آخرین حقوق امسال عیدی را دریافت می‌کنند.

شریعتمداری درباره جزئیات و زمان توزیع دوباره بسته حمایتی تصریح کرد: پاسخ این سوال را باید از رئیس سازمان برنامه و بودجه دریافت کنید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ما به ارائه اطلاعات دقیق به مردم مکلفیم، بیان کرد: ۸۰ درصد فعالیت اقتصادی شرکت‌های وزارتخانه را به طور شفاف در معرض دید همگان قرار داده ایم.

شریعتمداری تصریح کر: درباره مقررات پرداخت حقوق و دستمزد به هیات مدیره بسیار دقیقیم و اگر در گذشته تخلفی شده باشد بدون شک به دستگاه‌های نظارتی اطلاع رسانی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه قانون منع استفاده از بازنشستگان و ممنوعیت فعالیت چندشغله‌ها را اجرا کرده ایم، گفت: مردم نیز می‌توانند گزارش خود را به روابط عمومی وزارتخانه اطلاع دهند.

شریعتمداری گفت: حق مسکن سه سال پیش از ۲۰ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسید و ما پیشنهاد مبلغ یکصد هزار تومان برای حق مسکن کارگران را به هیات وزیران ارسال کرده ایم.

شریعتمداری درباره غیبت کارفرمایان در نخستین جلسه حقوق و دستمزد سال ۹۸ بیان کرد: سه جانبه گرایی با همه محاسنی که دارد برای اینکه سه طرف به اجماع برسند کمی زمانبر است.

وزیر رفاه درباره نظر کارفرمایان درباره تخصیص یارانه به بخش آموزش، فرهنگی، بهداشت و درمان کارگران افزود: برای افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۸ کارگران چارچوب‌هایی تعیین شده است، اما باید بر مبنای تصمیمات سه جانبه گرایی و در شورای عالی کار به نتیجه قطعی و نهایی دست پیدا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید